Gündem
Giriş Tarihi : 12-02-2022 09:33   Güncelleme : 12-02-2022 09:33

24. MAHALLE BULUŞMASI: FATİH MAHALLESİ

24. MAHALLE BULUŞMASI: FATİH MAHALLESİ

24. MAHALLE BULUŞMASI: FATİH MAHALLESİ

24. MAHALLE BULUŞMASI: FATİH MAHALLESİ

Mahallelerin sorunlarını yerinde tespit etmek, mahalle sakinlerinin görüş ve taleplerini yerinde dinlemek için Batman Belediyesi’nin düzenlediği Mahalle Buluşmaları’nın 24.’sü Fatih Mahallesi’nde gerçekleşti.
Fatih Mahallesi Şeyh Hüseyin Taziye Evi’nde gerçekleştirilen ‘Mahalle Buluşmaları’ programına Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Ali Osman Bilgili, Muzaffer Özkan ve Adnan Yürük, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, Kamu ve Belediye Birim Müdürleri, Mahalle Muhtarı Hamza Karataş ve çok sayıda mahalleli katıldı.
24.’sünün gerçekleştirildiği Mahalle Buluşmaları’nda Batman Valisi Şahin, Mahalle Muhtarı Hamza Karataş ve mahalle sakinlerinin taleplerini teker teker dinledi.
Mahalle muhtarı ve mahalle sakinleri; Barış Bulvarı’nın asfaltlanması, çalışmalardan kaynaklı bozulan kilit taşlarının onarılması, Pir Sultan Caddesi’nde kaldırımların yapılması, Kinem Parkı ve ekinde çocuk oyunları grubu, oturma bank sayılarının artırılması, ağaçları eksik olan yerlere ağaçların dikilmesi ve Kinem Parkı eki bakımsız olduğundan bakım ve onarımının yapılması, parka bir lavabo kurulması, su ve kanalizasyon alt yapısının yapılması, otobüs seferleri ve durak kabinlerinin artırılması, muhtarlık hizmet binasının yapılması, Şeyh Hüseyin Taziye Evi kadın tarafının büyütülmesi, cami minaresini yapılması, ilkokul ve ortaokul yapılması, mahallede hırsızlık ve madde bağımlılarına karşı tedbirlerin artırılması, okullarda güvenlik görevlisinin bulundurulması, yetersiz olan sağlık ocağının Aile Sağlık Merkezi’ne dönüştürülmesi, güvenlik ve hırsızlık olaylarının önlenmesi için Mobese kameralarının takılması konularında taleplerini Vali Şahin’e iletti.
Tüm taleplerle tek tek ilgilenerek hızlı çözümler üreten Şahin, birim müdürlerine ilgili taleplerin hemen yerine getirilmesi konusunda çalışmalar başlatmalarını istedi.
“10 YILDA YAPILMAYANI BİR YILDA YAPTIK”
Mahalle buluşmasında mahallelinin kaldırım ve alt yapı talepleri üzerine açıklamaya yapan Vali Şahin, “Yapılan alt yapı çalışmaları sırasında bazı kaldırımlar kırıldı döküldü ama merak etmeyin bunların hepsini yapacağız, zaten önemli bir kısmını bitirdik eksiklikleri de tamamlayacağız.

250 bin metrekarelik parke taşı ihalesi, bunu ilave yaptığımız işlerle birleştirirsek 10 yılda yapılmayan kilit parke kaldırım çalışmasını biz bir senede yaptık. Önümüzdeki sene de eskiyen, güzelliğini kaybeden, deforme olan bütün kaldırımlarını yenileyerek Batman’ımızın kaldırım meselesini kökten çözüme kavuşturacağız” dedi.
“70 MİLYON ALT YAPI YATIRIMI YAPTIK”
Vali Şahin, “2021 yılında alt yapı yenileme çalışmalarına harcadığımız 70 milyon Türk Lirasını biz öz kaynaklarımızla borçlanmadan hallettik. Alt yapı ile ilgili çalışmalar zor ve zahmetli çalışmalardır. Alt yapı çalışmalarına başladığımız zaman toz toprak olur, kaldırım ve asfalt bozulur ve yenilenmesi de zaman alır. Vatandaşımızın sabır göstermesi icap eder. Başka mahallelerde ciddi zahmetler çektik. Siz mahalleli olarak buna hazırsanız biz de gerekeni yaparız” dedi.
“35 BİN DÖNÜM İMAR UYGULADIK”
Mahallelinin okul, sağlık ocağı ve muhtarlık evi talebi üzerine açıklamalarda bulunan Vali Şahin, “Plansız büyüyen mahallelerin sorunu kamu hizmet binaları için arsa bulunmaması.Bizler Batman Belediyesi olarak son iki yılda 35 bin dönüm imar uyguladık. Uygulamasını yaptığımız hiç bir yerde sağlık ocağı ve okul gibi yerler için arsa sorunu yaşanmayacak. Bir şehirde imar uygulaması yapılırsa o şehirde hastane, okul, park gibi sorunlar olmaz hepsi çözülür ama şehri kendi haline bırakırsanız şehir tarla üzerine kadastral parsel üzerine büyümeye kalkar bu sefer şehrin ihtiyacı olan yol, park, cami, okul gibi ihtiyaçları da bulamazsınız. Kamulaştırmaya kalkarsanız çok büyük paralar tutar. İmar faaliyetleri içerisinde şehrin etrafını bir yüzük gibi çevreleyecek 40 metre genişliğinde büyük bir kavşak yolu koyduk. İmar kesinleştikten sonra yavaş yavaş başlıyoruz hatta Körük Mahallesi’nde imar yolunu açmaya başladık. Bunları tamamladığımız zaman şehre ilave caddeler üreteceğiz, bu caddeler şehri rahatlatacak ama bugüne kadar yapılmaması büyük bir eksiklik olmuş. Sanayi kavşağından Gültepe’ye giden ve eski hava alanı kavşağından yeni hava alanı kavşağına uzanan yeni yolları açarak şehri rahatlatacağız” ifadelerinde bulundu.
“OTOBÜS SAYISINI İKİYE KATLAYACAĞIZ”
Otobüs seferleri ve hizmet binaları konularına da değinen Vali Şahin, “Biz belediyeyi aldığımızda otobüs sayısı 59’du.En son alınan otobüslerle beraber 79 otobüs sayısına ulaştık. Yeni alacağımız 20 otobüsle toplamda 99 otobüs olacak yani yaklaşık ikiye katlamış olacağız. Böylelikle, araçlarımızın yaşı 2.2 yıla düşecek. Eski kırmızı araçları da seferlerden alacağız. Yeni alacağımız otobüsler bedensel ve görme engelli erişimine uygun olacak” açıklamalarında bulundu..