Batman Haber
HV
08 ŞUBAT Çarşamba 17:36

Bakan Nureddin Nebati: Atacağımız daha çok adım var

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, göreve geldikleri süre boyunca dövize istikrar kazandırıcı adımlar attıklarını ve TL tasarrufu artırıcı düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-12-2022 16:03   Güncelleme : 02-12-2022 16:03
Bakan Nureddin Nebati: Atacağımız daha çok adım var

2021 yılında ekonomide yüzde 11,4 ile son 50 yılın en hızlı büyüme performansını gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Nebati, 2022 yılının ilk dokuz aylık döneminde de yüzde 6,2’lik güçlü bir büyüme kaydetmeyi başardıklarını söyledi.

Bakanlığının ilk yılında atılan adımları ve kaydedilen çalışmaları sosyal medya hesabından özetledi.

Bakan Dr. Nebati, yüksek enflasyon sorununu üretimle, ihracatla, istihdamla kalıcı bir şekilde çözeceklerini öne sürdü.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım dizisinde, ″Geride bıraktığımız bir yılda, ekonomi yönetimi olarak, yatırım ortamını canlandırma hedefiyle borçlanma maliyetlerini düşürmek için yoğun çaba harcadık″ diyen Bakan Nebati, ″Döviz kurunda istikrarı sağlayacak adımları attık. Vatandaşımızı kendi paramız cinsinden tasarrufa yönlendirecek yatırım enstrümanlarını hayata geçirdik. Bu sayede dünya ekonomisinin durgunlaştığı, küresel resesyon beklentilerinin arttığı bir dönemde ihracatımızı 250 milyar doların üzerine taşıyacak ortamı tesis ettik. 2021 yılında ekonomimizde yüzde 11,4 ile son 50 yılın en hızlı büyüme performansını gerçekleştirdik. 2022 yılının ilk dokuz aylık döneminde de yüzde 6,2’lik güçlü bir büyüme kaydetmeyi başardık. Dünya ekonomisinin en zorlu döneminde üstlendiğimiz bu önemli görevde, ülkemizde dönem dönem baş gösteren yüksek enflasyon sorununa ″geçici değil kalıcı bir çözüm bulmak için″ üretime, ihracata ve istihdama odaklandık″ ifadelerine yer verdi.

 

AdminAdmin

YORUMLAR
Türkiye Haberi