Gündem
Giriş Tarihi : 25-08-2021 20:27   Güncelleme : 25-08-2021 20:27

BATMAN BELEDİYESİ: 950 Yıl Sonra 1071 Ruhuyla

950 Yıl Sonra 1071 Ruhuyla Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nin 950’nci yıl dönümü kutlu olsun… Bundan tam 950 yıl önce, 26 Ağustos 1071’de, kefenini giyerek 20 bin askerine Cuma namazı kıldıran ve ardından kılıç kuşanarak ordusunun en ön safında savaşan Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan, kendinden kat be kat büyük Bizans ordusunu ağır bir yenilgiye uğratarak tarihin akışını değiştirdi

BATMAN BELEDİYESİ: 950 Yıl Sonra 1071 Ruhuyla

950 Yıl Sonra 1071 Ruhuyla

Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi’nin 950’nci yıl dönümü kutlu olsun…

Bundan tam 950 yıl önce, 26 Ağustos 1071’de, kefenini giyerek 20 bin askerine Cuma namazı kıldıran ve ardından kılıç kuşanarak ordusunun en ön safında savaşan Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan, kendinden kat be kat büyük Bizans ordusunu ağır bir yenilgiye uğratarak tarihin akışını değiştirdi.

Askeri bir deha olan Alparslan’ın uyguladığı Hilal Taktiği ile; daha savaşın başladığı ilk saatlerde kalabalık Bizans ordusunun dağılması sağlanmış, ardından gerçekleştirilen akınlarla büyük zafere imza atılmıştı.

Alparslan’ın kazandığı bu başarı; imanın, cesaretin ve aklın zaferidir. İşte o iman ve cesaret, Anadolu’nun kapılarını Türklere sonuna kadar açmıştır.

Alparslan ile esir düşen Romen Diyojen arasında gerçekleşen sohbet o gün yaşananlar ve sonrasında yaşanacakları da özetler. Romen Diyojen; Alparslan’ın, “Esir düşen ben olsam ne yapardın?” sorusuna, “Ya öldürürdüm ya da zincire vurup Konstantinopolis sokaklarında dolaştırırdım” karşılığını verir. 

Alparslan, aldığı cevap üzerine şu cümleleri kurar: “Benim vereceğim ceza çok daha ağır. Seni affediyorum ve serbest bırakıyorum.”

İslam dünyasında da büyük bir birlik sağlayan Malazgirt Zaferi, Anadolu’da günümüze kadar süren adalet, kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma temelleri üstüne kurulan medeniyetin ilk adımıdır. Merhameti ve adaletiyle örnek alınan Alparslan, bu topraklarda asırlardır süren barış, hoşgörü ve sevgiyi esas alan anlayışın öncüsü konumundadır. 

Türkiye Cumhuriyeti de Anadolu’yu ebedi yurdumuz yapan Malazgirt Zaferi’nin üstünde yükselmiştir. Bu büyük medeniyetin mirasçıları olarak bizler de, ecdadımızdan aldığımız ilhamla adaleti, barışı ve hoşgörüyü her şeyin üstünde görüyoruz. Cumhuriyetimizi daha aydınlık yarınlara taşıyacağımız bu kutlu yolculukta Malazgirt ruhu daima yol göstericimiz olacaktır.

Başta Sultan Alparslan olmak üzere kahraman ecdadımızı ve şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Malazgirt Zaferi’nin 950’nci yıl dönümü kutlu olsun…

Hulusi ŞAHİN
Batman Valisi
Belediye Başkan V.