Gündem
Giriş Tarihi : 28-10-2021 03:17   Güncelleme : 28-10-2021 03:17

BATMAN BELEDİYESİ: BATMAN 4. KİTAP FUARI’NA COŞKULU AÇILIŞ

BATMAN 4. KİTAP FUARI’NA COŞKULU AÇILIŞ

BATMAN BELEDİYESİ: BATMAN 4. KİTAP FUARI’NA COŞKULU AÇILIŞ

BATMAN 4. KİTAP FUARI’NA COŞKULU AÇILIŞ

Kitaplarla dolu dolu
12 günlük buluşma

Batman 4. Kitap Fuarı kitapseverlerin yoğun katılımı eşliğinde açıldı. Vali Şahin, “Burada sadece kitapseverlerle kitapları değil geleceğin yazarlarıyla bugünün yazarlarını buluşturuyoruz. Batman, önümüzdeki 12 günü kitaplarla dolu geçirecek” dedi.

Batman Valiliği ve Batman Belediyesi’nin birlikte düzenlediği Batman 4. Kitap Fuarı, kapılarını kitapseverlere açtı. 100’ün üstünde yayınevinin eserleriyle yerini aldığı Fuar 7 Kasım’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. 12 günlük Kitap Fuarı süresince edebiyat ve fikir dünyasından önemli isimler gerçekleştirilecek imza ve söyleşi gibi etkinliklerle Batman’a konuk olacak. 

KİTAPSEVERLER AÇILIŞA AKTI
Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’in konuşmasıyla başlayan açılış; Garnizon Komutanı Hava Seyrüsefer Albay İhsan Kaplan, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Batman Üniversitesi Rektörü İdris Demir, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hasan Başkaya, TPAO Bölge Müdürü Mustafa Demir, Batman Belediyesi Başkan Yardımcıları, kentteki kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, sivil toplum temsilcileri ve çok sayıda kitapseverin geniş katılımıyla gerçekleşti.

KİTAP FUARI BATMAN’A YAKIŞTI
Basın kuruluşlarının da yoğun ilgi gösterdiği açılışta konuşan Vali Şahin, “Büyük bir heyecan yaşıyoruz.

En büyük hedefimiz genç bir nüfusa sahip olan Batman’ın kitapla buluşmasını daha yüksek noktalara taşıyabilmek. Çok genç ve dinamik bir nüfusumuz var. Bu nüfusun en iyi şekilde yetiştirilmesi, eğitim ve iş hayatına kazandırılması öncelikli görevimiz. Kitap fuarları da bu düşüncemize önemli katkı sağlayabilecek organizasyonlar arasında” dedi.

ATÖLYEDEN İMZA VE SÖYLEŞİLERE
Şahin şöyle konuştu: “Burada sadece yayınevleri ile kitapseverleri buluşturmuyoruz, burada aynı zamanda önemli yazarlarımızla Batman’da yaşayan yazar adaylarımızı buluşturuyoruz. Yazarlarla okurların birlikte yer aldığı interaktif faaliyetleri yine yazarlarımızın katılımıyla okullarımızda gerçekleştirilen atölye çalışmaları takip ediyor. Türkiye’nin yakından tanıdığı değerli yazar, şair ve düşünce dünyasından önemli isimler kentimize gelerek sadece kitaplarını imzalamakla kalmıyor söyleşi ve panel gibi etkinliklerle Batmanlılarla buluşuyorlar. Söz konusu isimlerin ziyareti kentimizin tanıtımına önemli katkı sağlayacak.”
AŞI FARKINDALIĞINA KONSERLİ DESTEK
Kitap Fuarı’nın COVID-19 tedbirlerine uyularak gerçekleştirildiğinin altını çizen Vali Şahin, “Fuara sadece aşı yaptıran arkadaşlarımızı davet edebiliyoruz.

Aynı düşünceyle kentimizde düzenlenecek ve farkındalık hedefi taşıyan iki büyük konseri kitap fuarının yapılacağı döneme denk getirdik. Böylece akşamları kitapseverler ve gençler, eğlenme fırsatı da yakalamış olacak” diye konuştu.

800 BİN LİRALIK HEDİYE ÇEKİ
Kentte okuyan 180 bin öğrenciye tek tek davetiye gönderdiklerini ifade eden Şahin, “Öğrencilerimizin ücretsiz kitap alabilmesi için toplamda 800 bin liralık hediye  çeki dağıtacağız. Fuarı gezerken beğendikleri kitapları bu çekleri kullanarak alabilecekler. Hedeflerimizden bir diğeri de gençlerimizin küçük de olsa bir kitaplık oluşturabilmelerine yardım edebilmek” dedi. 

GÖSTERİLEN BÜYÜK İLGİYE TEŞEKKÜR
Şahin şöyle devam etti: “Burada okuma köşeleri oluşturacağız. Gençlerimizi, çocuklarımızı, kitapseverleri, kitap okumayı seven herkesi Kitap Fuarına davet ediyoruz. Bu güzel sonbahar gününde yapılabilecek en doğru, en güzel etkinliğin de kitap fuarı olduğunu düşünüyoruz. Batman önümüzdeki 12 günü kitaplarla dolu dolu geçirecek. Bu günlerin ilim ve irfan duygularıyla geçmesini diliyorum. Batman 4.

Kitap Fuarı, Batman Valiliği önündeki Avukat Zekeriya Aydın Caddesi’nde kurulan 3 bin metrekarelik geniş bir alanda gerçekleşiyor. Fuarda bulunan 127 stantta 100’ün üstünde saygın yayınevi eserlerini sergiliyor. 12 gün sürecek festival boyunca düzenlenecek imza günü ve söyleşiler her gün farklı bir konuğu ağırlayacak. Hayati İnanç, Mustafa Armağan, Pelin Çift, Ahmet Mümtaz Taylan, Yasin Aktay, Kahraman Tazeoğlu, Nedim Şener, Najla Tammy Kepler, Nermin Taylan, Suat Koçer, Zafer Şahin, Serdar Tuncer, Sıtkı Aslanhan, Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna, İhsan Süreyya Sırma, Bahadır Yenişehirlioğlu, İsmail Kılıçarslan, Hamza Tzortzis, Tufan Gündüz, Somer Sivrioğlu ve Mehmet Yıldız bu etkinlikler kapsamında Batmanlı kitapseverlerle bir araya gelecek isimler arasında.

OKULLARA SERVİSLE ULAŞIM DESTEĞİ
Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’in ilçe ve köyler dahil kentteki 180 bin öğrenciye gönderdiği özel davet mektubunun dışında öğrencilerin fuara katılabilmesi için okullara servislerle ulaşım desteği verilecek. Fuara çocuklarıyla birlikte gelecek yetişkinler de unutulmadı.