Gündem
Giriş Tarihi : 29-08-2021 20:34   Güncelleme : 29-08-2021 20:34

BATMAN BELEDİYESİ: Cesaretle Kazandık Gururla Kutluyor

Cesaretle Kazandık Gururla Kutluyor Gazi Mustafa Kemal komutasında 26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, yaşanmış en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak dünya tarihine geçti

BATMAN BELEDİYESİ: Cesaretle Kazandık Gururla Kutluyor

Cesaretle Kazandık Gururla Kutluyor

Gazi Mustafa Kemal komutasında 26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, yaşanmış en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak dünya tarihine geçti.
 
İtilaf donanması İstanbul’a, Fransızlar Adana’ya, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleşti. Yunan ordusu da İtilaf Devletlerinden aldığı izinle 1919’da İzmir’e çıkarma yapmıştı.
 
1920’de TBMM’nin açılması üzerine işgal devletleri tüm gücünü Mustafa Kemal ve silah arkadaşları üzerine yoğunlaştırdı. 1921’de Polatlı’ya kadar gelen Yunan ordusunun püskürtülmesi, birkaç yıl öncesine ait ”Çanakkale geçilmez” sözünü tekrar hatırlatıyordu.
 
Atatürk, Büyük Zafer’i şu cümlelerle anlatacaktı: ’30 Ağustos, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil dünya tarihine yeni bir adım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbellidir ki yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı.”
 
Tam 99 yıl önce gerçekleşen 30 Ağustos zaferiyle bu toprakların ezeli ve ebedi vatanımız olduğu tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir. Bu zafer, tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden doğuşunun, şahlanışının, tarih sahnesine yeniden çıkışının ilanıdır.
 
Başta Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, bu vatan için hayatını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.
 
Hulusi Şahin
Batman Valisi
Belediye Başkan V