Gündem
Giriş Tarihi : 02-12-2021 10:36   Güncelleme : 02-12-2021 10:36

BATMAN BELEDİYESİ: ENGELLERİ BİRLİKTE AŞIYORUZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞIYORUZ

BATMAN BELEDİYESİ: ENGELLERİ BİRLİKTE AŞIYORUZ

ENGELLERİ BİRLİKTE AŞIYORUZ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, karşılaştıkları her türlü probleme rağmen hayata tutunan engelli kardeşlerimizin sosyal ve ekonomik alanlarda yaşam kalitelerini yükseltecek, önlerine çıkarılan fiziki ve psikolojik engelleri ortadan kaldıracak yeni adımların atılmasına vesile olmasını diliyorum.
 
Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında aldığı kararın ardından kutlanmaya başlanan Dünya Engelliler Günü, engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için hayata geçirilen uluslararası bir farkındalık günüdür. 
 
Dünya’da ve ülkemizde engelliler açısından eğitim, sağlık ve çalışma hayatında fırsat eşitliğinin sağlanması, mekânsal erişim, teknoloji ve bilgiye ulaşmanın kolaylaştırılması gibi çalışmalar yürütülüyor. Bu projelerin en önemli amaçlarından biri toplumda engelli vatandaşlara yönelik farkındalığın artırılmasıdır. 
 
Unutmayalım ki, engelli vatandaşlarımızın sosyal alanda yaşadığı her türlü zorluğa aileleri de onlarla birlikte göğüs geriyor. Bu sorunlarla baş etmeleri konusunda topluma düşen görev, öncelikle onları anlamak ve yaşamlarını kolaylaştırmak için çaba harcamaktır.
 
Valiliğimiz ve Belediyemiz olarak bizler; engelli dostu minibüs, engelli araçları şarj istasyonları, engelli araçlarına bakım ve onarım desteği, öncelikli sağlık desteği, rehberlik ile birlikte psikolojik ve hukuki desteği, BİLMEK kurslarımız ve Kadın İş Geliştirme Merkezi’miz ile meslek edindirme ve engelli istihdamına destek, engelli rehabilitasyonuna katkı sağlayacak yüzme okulu, spor ve sanat eğitimi desteği, engelli spor kulüplerine uygun araç desteği ve bu kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştıracak yol ve kaldırım çalışmaları projeleri ile engelli vatandaşlarımızın hep yanında olduk.
 
Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli kardeşlerimizin, verilen çeşitli desteklerle spor, sanat ve iş hayatında elde ettikleri başarılar da hepimizi gururlandırıyor. Bu kardeşlerimizin sorunlarının çözümündeki önceliğimizi ve her konuda yanlarında olacak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
 
Bir kez daha Dünya Engelliler Günü’nün engellilere yönelik farkındalığın artmasına ve her birimizin daha sorumlu hareket etmesine vesile olmasını temenni ediyorum.
 
 
Hulusi ŞAHİN
Batman Valisi
Belediye Başkan V.