Gündem
Giriş Tarihi : 20-09-2021 05:17   Güncelleme : 20-09-2021 05:17

BATMAN BELEDİYESİ: ÖLÜRSEK ŞEHİT, KALIRSAK GAZİ OLURUZ

ÖLÜRSEK ŞEHİT, KALIRSAK GAZİ OLURUZ Sakarya Meydan Muharebesi’nin 13 Eylül 1921’de zaferle sonuçlanmasından bir gün sonra cepheden TBMM’ye telgraf çeken Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü, orduları yönetme ve düşmanın bozguna uğratılmasında üstün başarı gösteren Başkumandan Mustafa Kemal’in Meclis tarafından onurlandırılmasını önerir

BATMAN BELEDİYESİ: ÖLÜRSEK ŞEHİT, KALIRSAK GAZİ OLURUZ

ÖLÜRSEK ŞEHİT, KALIRSAK GAZİ OLURUZ

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 13 Eylül 1921’de zaferle sonuçlanmasından bir gün sonra cepheden TBMM’ye telgraf çeken Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü, orduları yönetme ve düşmanın bozguna uğratılmasında üstün başarı gösteren Başkumandan Mustafa Kemal’in Meclis tarafından onurlandırılmasını önerir.

19 Eylül 1921’de toplanan TBMM tarafından Atatürk’e “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” ünvanı verilir. Mustafa Kemal’e bu ünvanın verilmesinin ardından Gaziler Günü olarak kabul edilen 19 Eylül, Kahramanlar Günü olarak da adlandırılmaktadır.

Anadolu topraklarının vatan kılınmasında, gazilik anlayışı önemli bir yer tutuyor. 34 farklı ülkede 78 şehitliğimiz var. Balkan Savaşları’ndan Çanakkale’ye, Mısır ve Suriye’den Galiçya’ya, Kafkas Cephesi’nden İstiklal Harbi’ne kadar coğrafyamızın dört bir köşesinde kahraman ecdadımızın izi bulunuyor.

Geçmişte bağımsızlık ve birliğimizi bozmaya çalışanların önüne bedenini koyup, ‘Ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz’ diyen kahramanların mirası bugün de aynı düşüncelerle ayakta. Gazilerimizin vatan sevgisinin yeni nesillere aynı maneviyat ile aktarılıyor olması gurur verici. 

Bizler de gazilerimize minnettar olduğumuzu asla unutmadan, saygımızı her fırsatta ifade ediyor, daha iyi şartlarda hayatlarını sürdürebilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. 

Gaziler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor; bu toprakları bizlere vatan kılan, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz aziz kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Hulusi ŞAHİN
Batman Valisi
Belediye Başkan V.