Spor
Giriş Tarihi : 04-10-2021 21:24   Güncelleme : 04-10-2021 21:24

Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk; “YÜRÜMEK SAĞLIK, HUZUR VE MUTLULUK DEMEKTİR”

Her yıl 01-04 Ekim tarihleri arasında kutlanan ‘Dünya Yürüyüş Günü’ nedeniyle, Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk, 7’den 77’ye herkesi hergün düzenli olarak yürüyüş yapmaya davet etti

Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk; “YÜRÜMEK SAĞLIK, HUZUR VE MUTLULUK DEMEKTİR”

Her yıl 01-04 Ekim tarihleri arasında kutlanan ‘Dünya Yürüyüş Günü’ nedeniyle, Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk, 7’den 77’ye herkesi hergün düzenli olarak yürüyüş yapmaya davet etti. ‘Yürümek sağlık, huzur ve mutluluk demektir’ diyen İl Müdürü Özperk; “Yürümek günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Günümüzde fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve teknolojideki gelişmeler ile yaşam koşullarının kolaylaşması giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi ile toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artırmıştır. Fiziksel aktivite vücut direncinin artarak enfeksiyonlara karşı koruma geliştirilmesine katkı sağlayabilmektedir. Fiziksel olarak aktif olmayanlarda enfeksiyon görülme olasılığı düzenli fiziksel aktivite yapanlara göre daha fazladır. “ şeklinde açıklamada bulundu.
 
“YÜRÜMEK EN KOLAY SPOR AKTİVİTESİDİR”
‘Yürüyüş yapmak ise tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir.” diye konuşan Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk; “Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir. Fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika, 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Yürüyüş yapmak için ayrıca bir alet veya özel hazırlık gerekmez. Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Düzenli yürüyüş yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirmesinde yararı olduğundan hareketle topluluk halinde olmadan, maske ve sosyal mesafeye uygun şekilde vatandaşların yürüyüş yapmaları hususunda farkındalık, bilgilendirme çalışmaları yapılması önemlidir.” dedi.