Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-06-2021 11:26   Güncelleme : 08-06-2021 11:26

Biyolojik Mücadele Kapsamında Doğaya Keklik Salındı

​Buğday ve mercimek zararlısı süneye karşı biyolojik mücadele kapsamında, Beşiri ve Gercüş İlçelerimize bağlı 9 köyde 400 adet keklik doğaya salındı

Biyolojik Mücadele Kapsamında Doğaya Keklik Salındı

​Buğday ve mercimek zararlısı süneye karşı biyolojik mücadele kapsamında, Beşiri ve Gercüş İlçelerimize bağlı 9 köyde 400 adet keklik doğaya salındı.

Keklik salınım törenine; İl Müdürümüz Mehmet Gün, AK Parti İl Başkanı Akif Gür, şube ve ilçe müdürlerimiz, muhtar ve köylüler katıldı.

Törende bir konuşma yapan İl Müdürümüz Mehmet Gün;” Doğa içerisindeki bir varlığın azalması, diğerinin çoğalmasına neden olacaktır. Şu anda özellikle süne ekiplerimiz 4 aydır sahada ve kuraklıktan ötürü hastalık ve zararlar çoğalmış durumda. Yaptığımız tespitlerde özellikler çiftçilerin ilaçlama yapmalarına rağmen özellikle sünenin çoğaldığını gördük. Bu da doğada sünelerle beslenen diğer canlıların olmamasından kaynaklanıyor.

Yaptığımız tespitlerde özellikle kekliğin, bu konuda süne ve tarıma zarar veren diğer hayvanlara karşı baş düşman olduğunu ve mücadele ettiğini gördük. Bizler de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak ileriki yıllarda tarımda kimyasal bir mücadeleye gerek kalmadan bu keklikleri doğaya salarak faydasını göreceğiz. Beşiri ve Gercüş ilçelerimiz olmak üzere toplamda 9 köyümüzde sulak yerlere yakın olmak üzere 400 tane keklik bıraktık. Çiftçilerimizin de doğaya bırakılan kekliklere sahip çıkacağına inanıyorum. Doğaya bırakılan kekliklerin üremesiyle hem sünelerin ününe geçmek hem de doğadaki dengeyi sağlamak istiyoruz.” Diye konuştu.