Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-04-2022 16:55   Güncelleme : 12-04-2022 16:55

ERASMUS + ”EN İYİ PEYNİR” PROJESİ SLOVAKYA YERLİ PEYNİRLERİ ZİYARET ETTİ

ERASMUS + ”EN İYİ PEYNİR” PROJESİ SLOVAKYA YERLİ PEYNİRLERİ ZİYARET ETTİ

ERASMUS + ”EN İYİ PEYNİR” PROJESİ SLOVAKYA YERLİ PEYNİRLERİ ZİYARET ETTİ

​Erasmus Programı Mesleki Eğitim için Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında hibe desteği alan ve  Batman Tarım ve Orman  İl Müdürlüğü olarak  Ortağı olduğumuz 2019-1-TR01-KA202-077415 numaralı ” Yöresel Peynirlerin Üretim Tekonolojileri ve Hijyen Standartlarının AB Işığında İncelenmesi”  “Investigation of Traditional Cheese Production Tecnology and Standards in the Light of European Union” Kısa Adı: BestCHEESE  isimli Projenin İkinci Uluslararası Toplantısı (TPM-3) 28 Mart-02 Nisan 2022 tarihleri arasında Slovakya Nitra’da gerçekleştirildi.

Erasmus+ programı kapsamında yürütülen Projenin Koordinatörlüğü; Eskişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü. Proje ortakları; Ljubljana Veteriner Fakültesi (Slovenya), Azienda Sanitaria Provinciale di Agrigento (İtalya), Nitra Ziraat Üniversitesi (Slovakya), Ankara üniversitesi (Türkiye) Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü (Türkiye).

Projenin Amacı: AB’ye üye ve aday ülkelerde geleneksel peynirlerde üretim teknolojileri- gıda güvenliği ve hijyeni konularında BİT tabanlı eğitim metodolojileri geliştirilerek bölgesel farklılıkların giderilmesine katkı sağlamaktır.   

Projenin hedefine bağlı olarak, farklı tecrübelerinden, profillerinden ve kendilerine has uzmanlıklarından faydalanmak, ilgili ve yüksek kaliteli proje sonuçları üretmek amacıyla en uygun ortaklar yelpazesi ile proje ortakları seçilmiştir.

Proje kapsamında 28 Mart-02 Nisan 2022 tarihlerinde yapılan saha çalışmasına projenin tüm katılımcıları (Türkiye, Slovenya, İtalya, Slovakya) ile Nitra İline araba ile yaklaşık 3 saat mesafede olan Dubnik Kasabası yakınlarında bulunan yöresel peynir üreten tesis ziyaret edildi. Günlük 20.000 litre süt işleme kapasiteli 650 süt ineği bulunan tesiste, taze süt, ekşi süt/kefir, yoğurt, krema, yoğurtlu tatlılar, sürülebilir peynir, tereyağı, geleneksel peynir olan bryndzna ürünlerinin üretimine yönelik değerlendirme yapıldı.  

  Proje ortakları kurumların katılımı ile 2 gün saha çalışması, 2 gün ofis çalışması yapıldı. Projenin açılışını ev sahibi kurum Nitra Tarım Üniversitesinde görevli, proje irtibat kişisi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Lucia GRESOVA GABRİNY yaptı.

Ofis çalışmalarında proje katılımcılarının gündemindeki konular dikkate alınarak; Batman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Müdürü Yardımcısı Reşat ÇİFTÇİ İle Proje irtibat kişisi ziraat Yüksek Mühendisi Barış DOYAR Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Üretilen Yerel peynirlerin üretim teknolojileri ile ilgili Sunum yapıp mevzuat hakkında bilgi paylaştılar. Saha ve ofis çalışmalarının ardından proje katılımcıları bir masa etrafında toplanarak bilgi ve deneyimlerini paylaştılar.

Ofis ve saha çalışmalarında Erasmus+ Programı Yaygınlaştırma ve Görünürlük İlkelerine uyuldu.

Proje faaliyetleri tamamlandıktan sonra, projenin çıktısı olarak 5 farklı dilde herkese açık 10 ders ve 10 saat süreli 2 eğitim modülü oluşturulacaktır. Program iyi dilekler, dilekler ve fotoğraflarla sona erdi.