Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-09-2021 19:19   Güncelleme : 08-09-2021 19:19

Fıstık Hasadı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

​İl Müdürlüğümüz tarafından fıstık hasadı tarla günü etkinliği düzenlendi

Fıstık Hasadı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

​İl Müdürlüğümüz tarafından fıstık hasadı tarla günü etkinliği düzenlendi.

Batman Merkeze bağlı Demirbilek Köyü’nde düzenlenen etkinliğe; Batman Valisi Hulusi Şahin, İl Müdürümüz Mehmet Gün, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir, Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Batman Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hifzullah Aktaş, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, İl Müdür Yardımcımız Reşat Çiftçi, şube müdürlerimiz, köy muhtarları ve çiftçiler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mehmet Gün;” Meyveciliği geliştirme projesi kapsamında 2012 ile 2021 yılları arasında çeşitli kurumlardan ve Bakanlığımızın destekleriyle Batmanda bir milyon 10 bin fıstık çöğürü dağıtılmış bulunmaktadır. Özellikle bu yıl periyodisite ve kuraklığın etkisiyle bin 245 tonluk bir ürün beklentimiz var. Bu yıl fıstığın değeri 62 ile 75 lira arasında bir pazar değeri bulunmaktadır.” Diye konuştu.

Daha sonra söz alan Batman Valisi Hulusi Şahin;” Fıstık katma değeri yüksek bir ürün ve bu nedenle çiftçimizi mutlu ediyor. Elde edilen gelir birim alanına vurulduğunda bu kıraç topraklarda hayal edemeyeceğiniz rakamlara ulaşıyor. Çiftçimiz fıstıktan iyi bir gelir temin ediyor ve biz de bu durumu destekliyoruz. 1,5 milyonun üzerinde fıstık fidanını çeşitli kaynaklardan vatandaşlarımıza ve çiftçilerimize takdim ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Verimliliği sınırlı olan arazilerimizde böyle ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Çiftçi gülerse bütün ülke güler. Çiftçimizi destekleyeceğiz. Çiftçi toprağımıza bakacak ki bütün ülke doysun. Bunun ötesinde de bütün ülke ihracat yapacak ve tarımdan ciddi gelir elde eden ülkeler arasına girecek.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından fıstık tarlasını dolaşan Valimiz Hulusi Şahin, daha sonra fıstık hasadı yaptı.