Spor
Giriş Tarihi : 17-06-2021 12:18   Güncelleme : 17-06-2021 12:18

GENÇLER ARASI KÜLTÜR VE SANAT YARIŞMASI

Gençlik ve Spor Bakanlığının geleneksel hale getirdiği, ‘Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmalarının’ başvuruları 30 Haziran’a kadar devam edecek

GENÇLER ARASI KÜLTÜR VE SANAT YARIŞMASI

Gençlik ve Spor Bakanlığının geleneksel hale getirdiği, ‘Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmalarının’ başvuruları 30 Haziran’a kadar devam edecek.  “Gençlerin büyük ilgi gösterdiği Kültür ve Sanat yarışmaları öncelikle gençlerimizin kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.” diyen Batman Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk; “Gençlerimizin bireysel gelişimi açısından önemli faaliyetler olan kültür ve sanat faaliyetlerini hayatlarında daha merkezi bir konuma oturtmayı amaçlıyor. Bakanlığımız tarafından her yıl düzenlenen Kültür ve Sanat Yarışmaları bu yıl Ses Yarışması, Tiyatro Yarışması ve Şiir Okuma Yarışması olmak üzere 3 farklı kategoride düzenlenecektir” dedi.
 
 
“DERECEYE GİRENLERE SÜRPRİZ HEDİYELER”
“Dereceye giren gençlerimizi sürpriz hediyeler bekliyor.” Diyen İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk; “Kategorisinde birinci olan yarışmacılar dizüstü bilgisayar, ikinci olan yarışmacılar akıllı telefon, üçüncü olan yarışmacılar da akıllı saat ile ödüllendirilecek. Ses Yarışması Kategorisinde dereceye giren yarışmacılar ünlü sanatçılar ile stüdyoya girecek ve düet yapacaklar. Ses Yarışmasına 18-29 yaş aralığındaki gençler başvurabilecek. Başvurular; solo ses kategorilerinde bireysel, özgün yorum kategorisinde ise ekip olarak yapılacak. Yarışma; Türk Müziği Solo Kadın, Türk Müziği Solo Erkek, Popüler Müzik Solo Kadın, Popüler Müzik Solo Erkek, Özgün Yorum olmak üzere 5 kategoride düzenlenecek. Türk Müziği Kategorisi kapsamında; “Türk Halk müziği, Türk Sanat müziği, Tasavvufi müzik ve Ezgi” türlerinden eserler seslendirilebilecek.” dedi.
 
 
ŞİİR YARIŞMASI 2 KATEGORİDE YAPILACAK
Şiir yarışmasının 2 kategoride yapılacağını belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Şafi Özperk; “Şiir Okuma Yarışmasına 14-25 yaş aralığındaki tüm gençler başvurabilecek. Yarışma; 14-17 ile 18-25 yaşlar için Kız ve Erkek kategorilerinde düzenlenecek. 2021 yılının TBMM tarafından İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmesinden dolayı İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un aziz hatırasını yâd etmek için Safahat eserinde bulunan şiirlerin seslendirilebileceği yarışma duyurusunda özellikle vurgulandı. Yarışmacılar başka şairlerin şiirlerini seslendirebileceği gibi kendi şiirleri ile de yarışmaya katılabilecekler.” dedi.
 
 
TİYATROCU GENÇLERE FIRSAT
Tiyatro Yarışması “Değerler Eğitimi” veya “Gönüllülük” ana temalarında “Komedi” ya da “Dram” türlerinde düzenleneceğini belirten İl Müdürü Özperk; “Yarışmaya 14-29 yaş aralığındaki gençler en az 3, en fazla 15 oyuncudan oluşan ekipleriyle başvurabilecekler. Başvurular 30 Haziran’a kadar devam ediyor. Bakanlığımız bu sene başvuruları elektronik ortama taşıyarak gençlerin yarışmaya daha kolay bir şekilde katılmalarına imkân sağladı. Finaller Ağustos ayı içinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Her yıl şölen havasında gerçekleştirilen programın bu yıl da büyük bir coşkuyla geçmesi bekleniyor. Yarışmalar ile ilgili ayrıntılı bilgi Bakanlığın https://gencizbiz.gsb.gov.tr sitesinde yer alıyor.” Şeklinde açıklamada bulundu.