Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-08-2021 01:20   Güncelleme : 12-08-2021 01:20

İlimizde Sahipli Kedi, Köpek ve Gelincikler Kimliklendirilecek

​İl Müdürlüğümüz ve Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası arasında kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi protokolü imzalandı

İlimizde Sahipli Kedi, Köpek ve Gelincikler Kimliklendirilecek

​İl Müdürlüğümüz ve Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası arasında kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi protokolü imzalandı.

İl Müdürümüz Mehmet Gün ve Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası Başkanı Zeki Kınay tarafından kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınmasına ilişkin protokol imzalandı.

Kedi Köpekve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında imzalanan protokol gereği; İl Müdürlüğümüz ile Diyarbakır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası arasında 11.08.2021 tarihinde  “İlimizde Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilerek Kayıt Altına Alınması Yetkisinin Devrine İlişkin Protokol” imzalandı.

Protokol kapsamında; ilimizdeki sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınması faaliyetleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizin yanı sıra ilimizde faaliyet gösteren veteriner klinikleri (serbest veteriner hekimler) tarafından yürütülecektir.

Bahse konu yönetmelik kapsamında; 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren sahipli köpeklerin kimliklendirilmesi zorunlu olup, bu yılın sonuna kadar her yaştan sahipli köpeklere mikroçip uygulanacak ve yönetmelikte belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın Ev Hayvanı Pasaportu düzenlenerek Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından devreye alınan Ev Hayvanı Kayıt Sistemine (PETVET) kayıt edilecektir. Aynı yönetmelik gereği; 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren de sahipli kedi ve gelinciklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu olup, bu süre beklenmeden sahipli köpeklerle birlikte kedi ve gelinciklerin de kimliklendirilmesi çalışmalarına başlanacaktır.

Kedi ve köpeklerin kimliklendirilerek kayıt altına alınmasıyla birlikte; kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm aşılar kayıt altına alınabilecek, hareket geçmişleri kontrol edilebilecek ve sokağa terkedilmiş kayıtlı kedi ve köpeklerin kime ait olduğu deri altına uygulanmış olan mikroçip okutularak tespit edilebilecektir.