Gündem
Giriş Tarihi : 26-01-2022 17:34   Güncelleme : 26-01-2022 17:34

KUZEY ÇEVRE YOLU’NDA YAKLAŞIK 355 HEKTARLIK İMAR PLANI

KUZEY ÇEVRE YOLU'NDA YAKLAŞIK 355 HEKTARLIK İMAR PLANI

KUZEY ÇEVRE YOLU’NDA YAKLAŞIK 355 HEKTARLIK İMAR PLANI

KUZEY ÇEVRE YOLU’NDA YAKLAŞIK 355 HEKTARLIK İMAR PLANI

Batman İli, Merkez ilçesinde, kuzey çevre yolu ve çevresinde yaklaşık 355 hektarlık alanda ilave ve revizyon imar planı tamamlanarak askıya çıkarılmıştır.           
Batman Belediyesi bütüncül planlama anlayışıyla hareket ederek, 2040 yılına kadar ve 850 Bin nüfusun ihtiyacı olan imarlı alan çalışmalarında sona yaklaşmıştır. Bu kapsamda; Batman İli, Merkez ilçesinde, kuzey çevre yolu ve çevresinde yaklaşık 355 hektarlık alanda ilave ve revizyon imar plan çalışmalarını tamamlayarak vatandaşların bilgisine sunmuştur. Planlanan alanda kamunun ihtiyacı olan tüm yollar ve sosyal donatı alanları ile 24 idari hizmet, 25 eğitim kurumu, 124 yeşil alan, 6 dini tesis ve 2 adet spor alanı DOP’ tan karşılanmıştır. Tüm vatandaşlarımızdan eşit miktarda DOP kesintisi yapılmıştır. Askı ilan süresinin bitmesini müteakip planlanan alanların yeni tapuları hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edilecektir. Öncelikli olarak plan kapsamında öngörülen 40 metrelik yolların 2022 yılında açılması hedeflenmektedir. Söz konusu çalışmalar bittiğinde şehri bir yüzük gibi saran 40 metrelik yollar ile şehir içi araç trafiğinde büyük rahatlama yaşanması beklenmektedir.
Planlama yapılırken, mevcut imar planı kararlarında belirlenen emsal ve kat yükseklikleri korunmuş; planlama alanının batı sınırını oluşturan 50 metre genişliğindeki taşıt yolu ile mevcut imar planı bulunan ve imar uygulaması yapılmış alanın kuzeyi ile sınırlanan alandaki kat yükseklikleri, “Mania Planında Belirlenen Yükseklikler” doğrultusunda belirlenmiştir.
Şehrimizin önünü açacak ve şehrimize çok büyük değer katacak yeni imar planının tüm Batman halkına hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.