Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-06-2021 22:37   Güncelleme : 30-06-2021 22:37

Lavanta Hasadı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

​GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı finanse edilen ve İl Müdürlüğümüz ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından birlikte yürütülen “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında 2018 yılında ekilen lavanta bitkisinin ikinci tarla günü hasat etkinliği düzenlendi

Lavanta Hasadı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

​GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı finanse edilen ve İl Müdürlüğümüz ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından birlikte yürütülen “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında 2018 yılında ekilen lavanta bitkisinin ikinci tarla günü hasat etkinliği düzenlendi.

Kozluk İlçemize bağlı Ünsaldı Köyü’nde düzenlenen etkinliğe; Valimiz Hulusi Şahin, Kozluk Kaymakamı Eyyüp Güngör, İl Müdürümüz Mehmet Gün, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Tarla Günü Etkinliğinde bir konuşma yapan Valimiz Hulusi Şahin;” 2018 yılının sonbaharında Batman’a tayin olduğum günden itibaren tarımla ilgili neler yapabilirizin arayışı içerisine girdik. Tarım şehri olan Batman’ın verimli ve sulak topraklarının yanı sıra sulanmayan toprakları da var ve bu kuru arazilerde de geleneksel hububat tarımı yapılıyor. Bu toprakların, güneşiyle ve rüzgârıyla çok farklı bir aroması olduğunun her zaman farkındaydık biz. Sason ilçemizde daha önce çilek üretimi denenmiş ve gerçekten Sason çileğinin kokusu ve aroması ile bir başka olduğunu gördük. Sason çileği, bu kadar güzel koku ve aroma veriyorsa, bu rüzgar ve bu toprakların başka ürünlerde de aynı verimi verebileceğini düşündük ve sonunda lavantaya ulaştık.  Çalı bitkisi olan lavantanın normalde 4 yıldan sonra hasadı yapılabiliyorken, ilimizin bereketli toprakları sayesinde ilk yıl hasadını yaptık.  Bu bitkiden 20-25 yıla kadar verim elde edebiliyoruz. Hedefimiz çiftçimize daha büyük getirisi olan ürünleri tanıtmak ve onların gelirini artırmaktır. Lavanta, sadece kozmetik alanında değil tıbbi alan dâhil daha birçok alanda rahatlıkla değerlendirilebilecek ve hatta sanayisi oluşturulabilecek bir bitki. Batman’a da çok yakıştı. Batman’ın toprağıyla, coğrafyasıyla,  suyuyla da buluşarak Batman’ın yeni bir değerli ürünü haline geldi. Şu anda 60 dekarlık alanda başlanılan lavanta üretimini, kısa süre içerisinde 1000 dekarlık alanın üzerine çıkarma planlarımız var ve bu konuda çiftçimiz hazır ve istekli. Bu yeni ürünü üretmek için hazır olan çiftçilerimiz bizlerin en büyük kıymetlileridir. Diye konuştu.