Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-06-2021 14:07   Güncelleme : 23-06-2021 14:07

Sebzecilik Hasadı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

​İl Müdürlüğümüzün desteğiyle İkiztepe Köyü’nde bir çiftçimizin 150 dekar alanda damlama sulama sistemiyle sebzecilik yaptığı alanda “Sebzecilik Hasadı Tarla Günü Etkinliği” düzenlendi

Sebzecilik Hasadı Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

​İl Müdürlüğümüzün desteğiyle İkiztepe Köyü’nde bir çiftçimizin 150 dekar alanda damlama sulama sistemiyle sebzecilik yaptığı alanda “Sebzecilik Hasadı Tarla Günü Etkinliği” düzenlendi.

Tarla günü programına; Batman Valisi Hulusi Şahin, İl Müdürümüz Mehmet Gün, Batman İl Genel Meclis Başkanı Abdulvahap Akbaş, BATSO Başkanı Abdulkadir Demir, Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, şube müdürlerimiz ve çiftçiler katıldı.

Tarla Günü etkinliğinin açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Mehmet Gün, özelikle ilimizde 30 bin dekar alanda sebzecilik yapıldığını aktardı.

Daha sonra söz alan Valimiz Hulusi Şahin ise;” Bu memleket ne kadar verimli bir memleket, gerçekten her yerinde verim fışkırıyor. Fakat bu küçücük alanda bahçe bitkileri yapılıyor. Sağımız, solumuz, her tarafımız mısır. Halbuki mısır toprağı yoruyor. Mısır suyu çok fazla kullanıyor. Kullanılan gübrenin de suyla beraber akmasıyla beraber kirliliğe de sebebiyet veriyor. Sularımız kirleniyor. Toprağımız verimsizleşiyor ve tuzlulaşmaya başlıyor. Artık bizim bu mısır ürününü bir miktar bırakmamız lazım. Tekrar belki pamuğa dönebiliriz. Ama en kıymetlisi tabi bu bahçe bitkileridir. Tabi bu bir miktar zor bir iş, işçiliği de ağır. Ama bu memlekette işçilik sorunu var mı? Biz başka şehirlere tarım işçisi gönderiyoruz. O hemşerilerimiz zor şartlarda kuzey şehirlere işçi olarak gidiyorlar. Burada imkan bulsalar onlar burada da tarım işçiliği yapabilirler. Elimizde insanımız var. Toprağımız verimli, suyumuz var. Suyumuzu da verimli olarak kullanabileceğimiz sistemlerimiz de var. Bizim artık gerçekten bu tür verimli ürünlere dönmemiz lazım. Eğer bunu başarabilirsek hem suyumuzu çok daha tasarruflu kullanırız hem de elde edeceğimiz gelir daha yüksek olur ve Batman bütün Türkiye’yi, hatta civar ülkeleri de doyuracak kapasiteye sahiptir.” Diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Valimiz Hulusi Şahin ve beraberindekiler, sebzecilik alanında incelemelerde bulunarak, hasat yaptılar.