Gündem
Giriş Tarihi : 13-02-2022 15:41   Güncelleme : 13-02-2022 15:41

VALİ ŞAHİN, ATATÜRK PARKI’NIN GENİŞLETİLMESİ PROJESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

VALİ ŞAHİN, ATATÜRK PARKI’NIN GENİŞLETİLMESİ PROJESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

VALİ ŞAHİN, ATATÜRK PARKI’NIN GENİŞLETİLMESİ PROJESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

VALİ ŞAHİN, ATATÜRK PARKI’NIN GENİŞLETİLMESİ PROJESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, bazı yayın organlarında yer alan Atatürk Parkı yeşil alanının betonlaştırılacağı iddiaları üzerine Atatürk Parkı’na giderek yapılacak proje hakkında basın açıklaması yaptı.
Atatürk Parkı’nda yapılan basın açıklamasına Vali Hulusi Şahin, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Osman Bilgili, Muzaffer Özkan ve Adnan Yörük, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, kamu kurum müdürleri, yerel ve ulusal basın mensupları katıldı
“Ağaçlardan Vazgeçmeyeceğiz”
Atatürk Parkı’nda yapılacak projede kesinlikle yeşil alanları betonlaştırmayacaklarını ve ağaç kesimi yapmayacaklarının altını çizen Vali Şahin, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Şu an bulunduğumuz yer, Emniyet Müdürlüğü’müze tahsisli ve vatandaşlarımızın Çocuk Şube olarak bildikleri hem Çocuk Şube Müdürlüğü’müzün hem de on dairelik emniyet lojmanımızın bulunduğu yer. Burası Atatürk Parkı’yla sırt sırta aynı adanın içerisinde.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’müzün de onayıyla bu alanın karşılığı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’müze bir bina inşa edip belediye olarak tahsis etmeyi taahhüt ettik. Karşılığında da bu arsayı park yapmak üzere almayı bu protokolle belirledik. Şu anda bunun son bölümüne geldik. Binamız bitmek üzere kaba inşaatı bitti, ince işçiliği devam ediyor. Tahminen Nisan ayı gibi emniyet müdürlüğümüz buradaki unsurları da taşımak suretiyle bu arsayı bize teslim edecek. Biz de bu arsada zaten ekonomik ömrünü tamamlamış binaları yıkacağız ve burayı parka katacağız. Altını otopark olarak düşündük. Bugün burada olmamızın sebebi de aslında o. Çünkü ağaçların durumuna bakarak altına otopark koyduğumuz zaman “ağaçlara zarar vermeden bunu başarabilir miyiz?” onun araştırmasını yapacağız. Eğer yapamaz isek ağaçtan mı vazgeçeceğiz? Otoparktan mı vazgeçeceğiz? Tabi ki otoparktan vazgeçeceğiz, ağaçlardan vazgeçmeyeceğiz. Dolayısıyla bunun çalışmasını beraber yapacağız. Hedefimiz burada 700-800 metrekarelik bir su oyun parkı, kalanı zaten parkın devamı niteliğinde olacak. Buradan bir giriş vereceğiz parka böylece yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik bir alanı Batman’daki en önemli en merkezi olan Atatürk Parkı’na dahil etmiş olacağız.”
Vali Şahin İddiaları Yalanladı
Kamuoyunda bazı kötü niyetli çevreler tarafından buraya cami ve bina yapılacağı söylentilerinin olduğunu belirten Vali Şahin, “Biz buraya bina da cami de yapmayacağız.Burada bin 600 metrekarelik Orman İşletme Müdürlüğüne ait bir alan var. Bu alan Diyanet İşleri Başkanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü arasında bir tahsis anlaşması yapıldı. Orman Genel Müdürlüğü burayı Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis etti. Burada Kardeşlik Mescidi adı altında küçük bir mescit yapılacak. Hem bu bölgedeki vatandaşlarımıza hitap edecek, hem de yine duvarları yıkılarak o alandan parkın ulaşımına dahil edilecek. Yaklaşık 18’e 18 metre ebatlarında bir bina, 400-500 metrekare kadar bir alana yerleşecek ama arsa bin 600 metrekare. Kalan bölüm yine peyzaj uygulamaları ile parkla bütünlük arz edecek. Sıfır kodunun altına bazı unsurlar yerleştirilecek. Bunlarda yine bölgede vatandaşımızın hizmetine sunulacak bilgi evi, kütüphane ve aşevi gibi unsurlar olacak. Binaları kaldıracağız ve burayı parka katacağız” sözleriyle iddialara yanıt verdi..